«

»

Cykl „Kłamca”

Odkąd nie ma Boga, anioły nie grają fair. I to tłumaczyłoby obecność Kłamcy…Ocalony po szturmie na Valhallę Loki – adoptowany syn Odyna, patron oszustów i zdrajców – postanawia przystać do zwycięzców i staje się anielskim chłopcem na posyłki.Szybko jednak okazuje się, że w świecie, gdzie zabłąkane, mitologiczne bóstwa bratają się z piekielnymi demonami, niezwykłe zdolności boga kłamstwa służyć mogą znacznie ważniejszym celom. Wyćwiczone sztuczki doskonale dezorientują wroga, a bezwzględność i pogarda wobec regulaminów i zasad czynią go naprawdę groźnym przeciwnikiem zła i występku. Tak przynajmniej sądzą archaniołowie, coraz bardziej zależni od pomocy nowego sojusznika. I może mają rację…

Dziś oceniam czterotomowy, zamknięty cykl fantastyczny Jakuba Ćwieka. Bardzo subiektywnie, bez dogłębnych analiz. Kilka moich własnych odczuć w związku z lekturą.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

7 komentarzy

 1. Jerry pisze:

  Myślę,że poruszenie i negatywne głosy po zakończeniu „Kłamcy 3” związane były nie tyle z samą jego treścią, co ze sposobem w jakim akcja się urywała. Mnie też zirytowało trochę czekanie na dalszy ciąg blisko 4 lata. Teraz, jak cały cykl już na półkach całe zamieszenia w okół zakończenie straciło raczej rację bytu. Po prostu trzeba czytać tomy 3 i 4 od ręki.Ja je traktuję teraz raczej jako jedną bardzo dobrą powieść w dwóch częściach.

 2. Skura pisze:

  Pewnie miło być bohaterem jakiejś książki, byle nie boCHaterem ;)

 3. Mando pisze:

  Ale to gdzieś błąd jest? :-) A co do końcówki K3 to identyczna sytuacja byłą przy zakończeniu „Mrocznej Wieży 3”. Też wszyscy się na Kinga wnerwiali i też trzeba było czekać latami na kolejny tom. No, Amerykańce musieli czekać :-)

 4. Jerry pisze:

  To w ogóle jest częsty problem z cyklami książkowymi. Pamiętam jak się rzuciłem na „Narrenturm” Sapkowskiego, a kolejne tomy mocno się opóźniały. Częsty problem w takim przypadku to „ale o co tam w zasadzie chodziło?”;)

  A z „Mroczną Wieżą” to z tego co pamiętam miałem problem.Ale inny niż amerykanie;) Pierwsze 4 przeczytałem od ręki. Chciałem więcej, a tu trzeba było czekać….

 5. Jerry pisze:

  Sorry, za lekkie zaspamowanie Wam odcinka, ale mam pytanie do całej Kombinatowej ekipy. Nie widzę Was (albo źle szukam) w podcastofonie, z którego chyba sporo osób w Polsce korzysta. Warto chyba Waszą inicjatywę tam podrzucić?

 6. Skura pisze:

  „Sorry, za lekkie zaspamowanie Wam odcinka, ale mam pytanie do całej Kombinatowej ekipy. Nie widzę Was (albo źle szukam) w podcastofonie, z którego chyba sporo osób w Polsce korzysta. Warto chyba Waszą inicjatywę tam podrzucić?
  …”
  Też mnie to boli ;) W tym względzie atakuj i godaia, ale przede wszystkim Podcastofon :) Może smsy od fanów pomogą :)

 7. Szymas pisze:

  Mando, przekaż Kubie, że powinien Ci płacić za reklamę. Dzięki Twojej audycji i mojemu podlinkowaniu zapewne zyska kilku nowych czytelników i sprzeda kilka kompletów cyklu ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.